Участие наших студентов в международных соревнованиях по программированию KPI-Open 2016

Участие наших студентов в международных соревнованиях по программированию
KPI-Open 2016

В этом году 2 команды нашего факультета в третий раз будут принимать участие в международной студенческой олимпиаде по программированию KPI-Open, которая будет проходить в Киеве с 4 по 9 июля 2016 года. В дни проведения участники не только соревнуются в программировании, но и принимают участие в мероприятиях богатой культурно-спортивной программы. В этом году организаторы предложили программу, которая приводится ниже (на английском языке).

Следует отметить, что в текущем году для участий в соревнованиях зарегистрировалось 107 команд из 11 стран из 53 высших учебных заведений. Конкуренция ожидается очень сильная. Пожелаем победы нашим участникам!

During the Olympiad KPI-OPEN 2016 will be organized:

1. Football match;
  2. Traditional Dnipro river boat trip;
  3. Beach volleyball master class;
  4. Guided tour on kayaks;
  5. Kiev walking tour;
  6. Jazz concert

All is FREE for the participants of KPI-OPEN 2016! It is possible to choose several options.

1.    Welcome to football on Tuesday, July 5, after the first round.

Time is from 20.30 to 22.00.

We'll define the format of the tournament together with the teams at the place. Don't forget to take your sportswear!

*Please confirm your participation in this football match till 17.00 of July 01 (by local time).

2.    Wednesday, July 06 at 15.00 - the traditional boat trip along the Dnipro river.

The number of places is limited.

*Only those who will confirm the participation in the boat trip till 17.00 of July 01 (by local time) will be able to take part in this trip.

3.    On Wednesday, July 06 at 16.00 after the boat trip along the Dnipro river we are going to organize the master class on beach volleyball at one of the glamour beaches of Kyiv @ Dnipro river. This master class will be given under the direction of Svetlana Baturina - the eleven-time champion of Ukraine, three-time owner of the Cup of Ukraine, famous beach volleyball player! The master class will be held on 4 fields of Olmeca PLAGE during 2 hours. There are the places for the viewers under a tent. Welcome to participate in a beach volleyball master class!

Don't forget to take the appropriate clothes and shoes with you! Perhaps you'll need the bathing clothes.

Those who don't want to participate in this beach volleyball master class can return on the same boat on Poshtova Ploshcha (Poshtova Square).

4. On Wednesday, July 06 at 17.00. The Kiev walking tour will be organized for those who will return on Poshtova Ploshcha (Poshtova Square) on the boat and for those who will join them.

5.  On Wednesday, July 06, after the beach volleyball master class -guided tour on kayaks! Ancient Kiev is at the left, young — on the right, and you are in the middle! There are only 50 places for this tour on kayaks!

Тhese places will be offered for the first 50 participants who will give a reply to this letter.